Mes didžiuojamės galėdami sakyti, kad "Biolan" būstinė yra tikra ekologiškos konstrukcijos dailė.
Tai, kas daro pagrindinį pastatą 2010 m., yra unikalus:
Bendrovės „Biolan“ naujajame pagrindinės būstinės pastate panaudota daug aplinką tausojančių ir eksperimentinių sprendimų bei daug natūralių medžiagų. Tai himnas medžiui, akmeniui ir visai gamtai. Daugelis idėjų ateina tiesiogiai iš Pekka Kariniemi.
„Kodėl iš 300 metų senumo medžių būtinai reikia gaminti milimetro storio fanerą, kai sveikus medžius galima panaudoti, pavyzdžiui, statybose ir kaip apdailos elementus. Tinkamai apdorota mediena yra labai patvari medžiaga. Mediena taip pat yra labai graži medžiaga. Todėl mediena neturėtų būti paslėpta už kitų konstrukcijų, bet priešingai - demonstruojama”.
Pagrindinės būstinės pastatą suprojektavo ir pastatė Suomijos kompanija „Oy TimberHeart Ltd“ / Marko Vuorinen. Rėmas pastatytas iš stulpų ir rąstų (TimberFrame), t. y. laikančioji konstrukcija susideda iš medinių stulpų ir rąstų, o sijos pastato viduje bei už jo ribų iš dalies yra matomos. Stulpų ir rąstų rėmo konstrukcija leidžia erdviame pastate pasiekti naujus reikalavimus atitinkančius temperatūros rodiklius. Rėmo konstrukcija yra stipri ir nesėdanti.
Bendrovės „Biolan“ pagrindinės būstinės pastatas yra didžiausias Suomijoje medinis rąstinis namas. Ta pačia technologija pagrįsta taip pat, pavyzdžiui, Inkoo seniūnijoje pastatyto Tessa ir Marcus Grönholm‘ams priklausančio pastato, kuriame įrengtas 1800 kvadratinių metrų prekybos centras, statyba bei aštuonių butų 600 kvadratinių metrų gyvenamasis namas Levi.
Namo šildymui reikalinga šiluma gaunama iš uoloje išgręžtų aštuonių 200 metrų gylio gręžinių. Šiame gylyje temperatūra yra 4-6 laipsnių. Šildymas uoliena yra saugus, stabilus, patvarus ir ekologiškas šildymo būdas. Kuo didesnis šildomas pastatas, tuo šildymas uoliena pigesnis. Ta pati sistema šildo taip pat biurų pastate vartojamą vandenį ir vėsina pastatą vasarą.
Pagrindinės būstinės pastato šildymo uoliena sistemos galia yra 120 kilovatų per valandą. Pirmuosius trejus metus pastato energijos suvartojimas yra didesnis nei vidutiniškai, nes konstrukcijoms džiovinti reikia papildomos šilumos energijos. Vėliau energijos sąnaudos taps tolygesnės.
Pirmame aukšte vestibiulyje yra „Novarbo“ lašinės užuolaidos, kurios padeda vėsinti orą viduje. „Novarbo“ parengė bendrovės „BiolanOy“ šiltnamiams novatorišką sprendimą, kuris dabar naudojamas taip pat biurų patalpose. „Novarbo“ sistema leidžia šiltnamio temperatūrą ir oro drėgmę reguliuoti bei didinti anglies dioksido kiekį veiksmingai ir nekenkiant aplinkai.
2009 m. „Novarbo“ Europos įmonių aplinkos apdovanojimų konkurse savo klasėje laimėjo pagrindinį prizą. Kitais, 2010 m., „Novarbo“ dalyvavo birželio mėnesį organizuotame Europos konkurse. Bendrovė „Novarbo“ yra anksčiau gavusi Satakunta apskrities apdovanojimą INNOSUOMI 08. Sprendimas patentuotas daugiau nei 20-je šalių.
Daugiau nei 2000 kvadratinių metrų užimančio namo ypatybė yra puikia šilumos izoliacija pasižymintis ir „kvėpuojantis“ nendrių stogas, kuris yra patvaresnis nei kitos bendrai paplitusios stogų medžiagos.
Nendrių stogas pagal paviršiaus plotą yra didžiausias Šiaurės šalyse. Bendrovei „Biolan“, kurioje, be kitų produktų, gaminami taip pat nuotekų valymo įrenginiai, nendrių stogas tinka ypač gerai taip pat dėl to, kad nendrių pjovimas pašalina iš vandenis telkinių maistingųjų medžiagų prisotintas ir apaugusias nendres. Nendrės ir nendrių stogų ekspertai buvo iš Estijos.
Pastato viduje nendrės panaudotos taip pat lubų krašte įmontuotose didžiulėse dekoratyvinėse plokštėse. Iš lauko pusės nendrės pagyvina akmeninę sieną ir suteikia jai lengvumo.
Pastato ilgaamžiškumą užtikrina nendrių stogą iš dalies dengiantis stiklinis stogas ir aplink namą einanti stiklinė pakraigė. Stiklinis stogas yra iš savaiminio valymosi grūdinto specialaus stiklo, kurį pateikė bendrovė „Jaakko-Tuote Oy“.
Pagrindinis įėjimas ir vestibiulis:
Centrinės aikštės stulpai:
Personalo poilsio kambarys:
Prie penkerius metus unikalųjį miško radinį Pekka atsinešė į namus. Jis leido eglei mėnesį laiko mirkti Pyhäjärvi ežere, tada ją nulupo, nuvalė ir galiausiai išdžiovino. Tuo metu dar nebuvo žinoma eglės ateities paskirtis.
Antras aukštas:
Trečias aukštas:
Rūsys:
Duomenys
Uolinis šildymas (tas pats kas geoterminė šiluma, tačiau šiluma gaunama iš uolose išgręžtų gręžinių) žemėje yra nemokamas šilumos šaltinis, kurio temperatūra išlieka pastovi beveik ištisus metus. Uolinis šildymas tinka bet kokio tipo pastatams. Vamzdžiai neužima daug vietos, todėl vamzdžius galima nutiesti taip pat mažame žemės sklype. Kadangi po gręžimo aplinkai atkurti nereikia daug pastangų, uolinis šildymas nedaro įtakos aplinkinei gamtai.
Tinkamai įrengtuose šildymo šuliniuose požeminio vandens kokybė ir lygis išlieka nepakitę, nes uolinio šildymo sistema yra visiškai uždara sistema.
Augalų siena
Už Švedijos kompanijos sukurtos augalų sienos „Green Fortune“ įrengtas nedidelis kompiuteris. Kompiuteris reguliuoja augalų laistymą ir tręšimą. Tarp akytosios tekstilės ir sienos nutiestas vandens tiekimas. Vandens žarnelėje yra mažos skylutes, per kurias augalai drėkinami vandeniu. Laistymo ir tręšimo dažnumą galima nustatyti taip, kaip sienai tinkama. Paprastai augalai gauna vandens keturis kartus per dieną po tris minutes. Trąšomis augalai tręšiami vidutiniškai kas tris savaites.
Palaikančioje tekstilėje kiekvienas augalas turi savo kišenėlę. Į šią kišenėlę galima įdėti, pavyzdžiui, akmenėlių, kad dirvožemis būtų purus. Paprastai, augalai sugeria visą vandenį. Siekiant išvengti nuotėkių, sienoje įrengti taip pat latakas ir nutekamasis vamzdis. Augalams reikalingos šviesos suteikia galingos augalų lempos. Augalams per parą reikia 12 valandų šviesos ir lygiai tiek pat tamsos.
Augalų siena džiugina akį, bet ji yra taip pat naudinga, nes augalai grynina orą. Augalai eikvoja anglies dioksidą ir naikina dulkes.
Žydinčių augalų sienoje panaudoti negalima. Augalų sienoje dažniausiai naudojami augalai yra šie: aralijos, skindapai, kelių rūšių gebenės, monsteros, vaškuolės ir paparčiai.
Augalų siena taip pat reikalauja priežiūros, kas reiškia, pavyzdžiui, kad reikia augalus apkarpyti. Šį darbą dažniausiai atlieka augalų sienai tiekiančių augalų bendrovės atstovas. Kadangi bendrovė „Biolan“ užsiima taip pat sodininkystės/daržininkystės produktų gamyba, bendrovei suteiktas leidimas pačiai prižiūrėti augalų sieną.
Dekoratyvinė tapyba
Florencijos vaizdo, Norvegijos fiordų peizažo, 12 metrų aukščio bordiūro su vištos atvaizdu ir ant vykdančiojo direktoriaus kabineto sienos nutapytų dviejų bendrovės „Biolan“ logotipo vištų autorė yra Rauma įmonėje „Maalausliike Heino“ dirbanti dažytoja Miia Herranen.
Stiklinės atitvaros
Barjerai ir balkonų atitvaros įstiklinti grūdintu ir laminuotu stiklu. Stoge panaudotas 3K stiklo paketas, kuris susideda iš trijų atskirų stiklo sluoksnių ir aliumininių tarpinių juostelių.
Išorinis stiklas yra 6 mm storio grūdintas stiklas ir savaime išsivalantis „Activ“ stiklas. Išorinis stiklo paviršius apdorotas aukštos kokybės titano dioksido sluoksniu.
„Activ“ stiklui valyti tereikia tik saulės šviesos ir lietaus vandens. Natūrali šviesa sukelia procesą, kurio metu organinės kilmės nešvarumai, pavyzdžiui, žiedadulkės, dervos, paukščių išmatos ir lapai, ant stiklo paviršiaus suyra.
Lietaus ar laistymo metu ant stiklo paviršiaus susidaro tolygus vandens sluoksnis, kuris nuplauna suskaidytus nešvarumus. Po lietaus stiklas nudžiūsta, o ant jo paviršiaus kalkinių dryžių nesusidaro. „Activ“ stiklas, K stiklas ir atitvarų stiklas priklauso „Pilkington“ stiklo gaminių klasei. Stiklas buvo apdorojamas, pavyzdžiui, grūdintas ir laminuojamas, bendrovėje „Jaakko-Tuote Oy“.
Stulpų ir rąstų technologija
Tai statybos būdas, kuris taikomas visame pasaulyje jau ne mažiau kaip 2000 metų. Pastatų karkasas statomas iš medinių stulpų ir sijų. Sujungimo vietos paruošiamos jau gamykloje, o statybos objekte stulpai su sijomis sujungiami tradiciniais ąžuoliniais dygiais arba dantytaisiais dygiais. Taip gaunama labai patvari nesugriūvanti karkaso konstrukcija, kuri tinka taip pat didelėms patalpoms ir atviroms erdvėms.
„TimberHeart“ sumontavimas bendrovės „Biolan“ biuro karkasas buvo sumontuotas be problemų ir jis buvo pastatytas mažiau nei per du mėnesius. Iš pradžių darbai vyko net viršijant grafiką, nors objekte buvo naudojama daug naujoviškų sujungimo būdų. „TimberHeart“ montavimo darbai užtruko pusę metų, nes be karkaso turėjo būti įrengta ir šilumos izoliacija, išorinių sienų dangos plokštės, stogo pagrindo konstrukcijos, langai ir durys. Dėl pastato aukščio ypač didelis dėmesys buvo skiriamas darbo saugai.
Iš Austrijos atgabentus rąstus patiekė užsakovo atstovas („ESC Teollisuus“ / Erkki Granlund) ir jie buvo apdorojami statybos objekte pagal bendrovės „TimberHeart“ sudarytą projektą.
„TimberFrame“ karkasas yra savaiminio laikymo konstrukcijos. Karkasas pagamintas iš Suomijos pušies. Pastato formos idėja kilo iš bendrovės „Biolan“ valdybos pirmininko Kariniemi, kuris manė, kad pastato architektūra turi būti kitokia nei įprastas stiklinis kubas. Pastate turėjo būti pakankamai erdvės ir platybės, bet ir jaukumo, kad darbuotojai jaustųsi gerai. Pastatas turėjo pabrėžti įmonės reputaciją. Bendrovė „TimberHeart“ pagal šiuos pradinius duomenis sudarė projekto eskizą, kuris buvo papildytas pagal užsakovo pageidavimus. Už šios unikalios formos slypi simetrija ir erdvės paskirstymas. Nepaisant projekto sudėtingumo bendrovė „TimberHeart“ laikėsi nuomonės, kad dėl unikalių projektavimo ir gamybos metodų karkasą pasiseks pastatyti milimetro tikslumu. Idėja buvo ta, kad visos karkaso medinės medžiagos ir sujungimo vietos būtų matomos, taip pat laikančiosios konstrukcijos dalys.
Sertifikavimas Miškų sertifikavimo tikslas yra pateikti vartotojams ir galutiniams naudotojams patikimą informaciją apie medžio gaminius ir, visų pirma, apie jų kilmės miškus ir jų priežiūrą.
Lauko dalis ir statiniai lauke
Naujojo biuro laukas ir ten įrengti statiniai yra svarbi natūralias medžiagas pabrėžiančios visumos dalis. Lauke įrengtų statinių pagrindinė idėja taip pat yra Suomijos akmens, medžio, augalų, ir vandens pritaikymas.
Lauke įrengti statiniai /akmuo
Vanduo ir medžiai
Augalai
Metalas