Kompostavimas – ekologija ir ekonomija

Kompostavimas – tai lengvas, kasdienis veiksmas, kuris daro didžiulę įtaką ekologijai. Jis padeda sumažinti naštą aplinkai, kartu taupo Jūsų lėšas, skirtas atliekoms tvarkyti.

Biologinės atliekos sudaro apie trečdalį visų namų ūkio atliekų. Kompostuojant bioatliekas gaunamos vertingos dirvožemio savybes gerinančios medžiagos, taip pat mažinamos atliekų išvežimo sąnaudos.

Atliekų išvežimo intervalas yra reguliuojamas regioninių savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėmis. Paskaičiuota, kad jei kartu su atliekų rūšiavimu bioatliekos būtų kompostuojamos arba atskirai surenkamos, daugelyje savivaldybių konteineriai galėtų būti ištuštinami kas keturias savaites (o ne kiekvieną ar kas dvi). Tad, dėl retesnio konteinerių išvežimo Jūsų lėšos bus sutaupytos.

Kai bioatliekos nėra rūšiuojamos, o tiesiog išmetamos kartu su maišytomis buitinėmis atliekomis, vasarą kieme esantys konteineriai skleidžia nemalonų kvapą. Sąvartyne bioatliekos pūva ir išskiria metano dujas, kurios yra vienos iš kenksmingiausių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Be metano išskyrimo, bioatliekos ir sąvartynuose sukelia nemažai problemų: skleidžiamas blogas kvapas pritraukia kenkėjus, didėjantis atliekų kiekis reikalauja vis daugiau ploto laikymui.

Kompostuojant maistinės medžiagos panaudojamos naudingai

Kompostavimas yra ekologiškas būdas sugrąžinti organines, skaidžias atliekas atgal į gamtoje vykstantį apykaitos ciklą. Kai bioatliekos kompostuojamos, daugiausia išskiriamas anglies dvideginis, šiluma ir vandens garai. Galutiniame kompostavimo etape gaunamos maistinėmis ir naudingomis medžiagomis praturtinta kompostinė žemė, kurią galima panaudoti nuosavame sode. Todėl natūraliai mažėja poreikis papildomai pirkti dirvą gerinančių medžiagų.

Virtuvėje susidarančios bioatliekos puikiai tinka kompostui, kadangi jos yra kaip visavertis maistas kompostinėje skaidytojais dirbantiems mikroorganizmams.  Iš virtuvėje susidarančių atliekų kompostui tinka maisto likučiai, sugedę maisto produktai, daržovių ir vaisių žievės ir nedideli kiekiai minkštojo popieriaus.

Susipažinkite su kompostinėmis