Agurkus galima auginti tiek atvirame lauke, tiek šiltnamyje, o su Biolan patarimais jums tikrai pasiseks užauginti gerą derlių!
Agurkus galima auginti tiek atvirame lauke, tiek šiltnamyje, o su Biolan patarimais jums tikrai pasiseks užauginti gerą derlių!
Agurkas yra vienmetis žolinis augalas iš Cucurbitaceae šeimos, kuriai taip pat priklauso melionai, moliūgai ir kiviai. Jis labai jautrus šalčiui ir reiklus auginimo sąlygoms. Kad agurkų derlius būtų gausus, reikia pakankamai šilumos, drėgmės ir maistinių medžiagų.
Išankstinis auginimas leidžia anksčiau nuimti derlių. Agurkas yra greitai augantis augalas, jo optimalus daigų augimo laikotarpis yra apie tris savaitės. Per ilgai auginant daigus, sulėtės augimo pradžia galutinėje auginimo vietoje.
Agurkų šaknų sistema yra gan gležna, todėl juos rekomenduojama sėti į Biolan Kiminų tabletes, kurios padeda išlaikyti šaknis nepažeistas ir skatina sėkmingą tolimesnį augimą.
Biolan Mini šiltnamyje sėklos dygsta tolygiai ir greitai, jei užtikrinama optimali +22–24 °C temperatūra. Praėjus maždaug savaitei po sėjos, daigus galima persodinti į vazonus. Tinkamas daiginimo substratas yra Biolan Sėjimo ir pikiavimo žemė.
Agurkus galima sėti ir tiesiai į maždaug 10–12 cm skersmens vazonus.
Biolan substratai gaminami naudojant kompostavimo technologijas ir juose yra ilgai išliekančių maistinių medžiagų. Todėl dirvoje užtenka augimo jėgos trumpam priešsėjiniam laikotarpiui. Jei agurkų sodinukus auginate ilgiau nei tris savaites, į laistymo vandenį rekomenduojama įpilti Biolan Natūralaus maistinio skysčio, tinkamo ekologiniam auginimui.
Kadangi agurkai labai jautrūs šalčiui, į nešildomą šiltnamį juos reikėtų sodinti tik gegužės pabaigoje, o atvirame lauke – birželį. Jei agurkai sėjami tiesiai į dirvą, dirvos temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 12°C.
Norint užtikrinti gerą derlių, augalas turi gauti pakankamai maistinių medžiagų per visą vegetacijos laikotarpį. Tiek šiltnamyje, tiek atvirame lauke agurkus sodinimo metu rekomenduojama patręšti. Tarp daigų padarykite duobutę ir į ją įberkite Biolan Natūralių trąšų. Agurkai visą vasarą be papildomo tręšimo gaus reikiamų maistinių medžiagų. Vienam agurko augalui reikia maždaug 1,5 litro Biolan Natūralių trąšų. Augalų šaknys pagal poreikį pasisavina maisto medžiagas, jei trąšos nesumaišomos su žeme, o paliekamos kaip vienalytis trąšų rezervuaras, pertręšimo pavojaus nėra. Jei norite patogaus ir paprasto auginimo sprendimo, naudokite Biolan Auginimo maišą su trąšomis, kuriame yra trims augalams reikalingų maistinių medžiagų visai vasarai. Papildomai tręšti nereikia – lieka tik reguliarus laistymas vandeniu. Idealus pasirinkimas auginti balkone - Biolan Drėkinimo iš apačios konteineris. Jis padeda lengviau aprūpinti auginimo maišą drėgme, palengvina sodinukų laistymą. Vienas agurko augalas karštu oru gali nesunkiai „išgerti“ tris litrus vandens per dieną.
Palyginti su ūglių sistema, agurko šaknų sistema yra gana silpna. Kad šaknų sistema gerai funkcionuotų, dirva turi būti puri, gausi organinių medžiagų, gerai sulaikanti drėgmę. Didžiausias vandens poreikis yra derliaus formavimosi stadijoje. Šiuo metu vandens trūkumas turi lemiamos įtakos derliaus kiekiui ir kokybei. Biolan Drėkinimo iš apačios konteineris palengvina maišuose augančių agurkų laistymą.
Šiltnamyje agurkų augalai palaikomi, kad jie augtų į viršų – tai palengvina derliaus nuėmimą ir užtikrina geresnę oro cirkuliaciją. Atvirame lauke agurkams galima leisti augti ant žemės, tačiau derlių galima pagerinti auginant juos paremtus tinklais, užtikrinančiais geresnį vėdinimą.
Agurkai skinami, kai jie prinoksta. Reguliarus derliaus nuėmimas padeda augalui sutelkti savo energiją į naujų vaisių formavimą. Idealus (skinti) agurkas yra žalios spalvos, šiek tiek grublėtu paviršiumi. Jei agurkas pagelsta ir yra minkštas, vadinasi jis yra pernokęs.
Agurkai geriausiai auga šiltomis sąlygomis. Atvirame lauke pavasario ir rudens temperatūros svyravimus galima sumažinti naudojant auginimo tinklus ar tunelius, kurie leidžia greičiau įšilti dirvai. Pavyzdžiui, kukurūzai gali būti auginami šiaurinėje agurkų eilės pusėje kaip natūralus apsauginis barjeras nuo vėjo.
Agurkus galima auginti tiek šiltnamyje, tiek atvirame lauke. Šiltnamyje auginamų agurkų vaisiai paprastai būna ilgais vaisiais ir reikalauja šiltnamio sąlygų norint gauti gerą derlių, o lauko agurkus galima auginti tiek atvirame lauke, tiek šiltnamyje, jie yra atsparesni.
Partenokarpinių agurkų veislės vaisius duoda be apdulkinimo, nes turi tik moteriškus žiedus. Šios veislės gali būti sėkmingai auginamos tiek šiltnamyje, tiek atvirame lauke, taip pat ir po agrotinklais. Jie neišvysto sėklų. Kartais išskirtiniais atvejais išsivysto pavieniai kuokeliniai žiedai.
Apdulkinus dulkinių žiedadulkėmis, vaisiuose pradeda formuotis sėklos, o agurkas deformuojasi.
Šiuo metu šiltnamių agurkų veislės yra partenokarpinės, kaip ir dauguma atvirame lauke auginamų agurkų. Dabartinės agurkų veislės beveik be išimties yra nekarčios, o tai reiškia, kad agurko skonis nebus kartus, net jei augalas kurį laiką kenčia nuo vandens trūkumo.
Baby F1: mažas agurkas, tinkamas auginti ir vazonuose bei konteineriuose. Skanūs, maži vaisiai, apie 8–10 cm ilgio.
Euphya F1: greitai auganti ir derlinga veislė, skirta mėgėjų šiltnamiams. Vaisiai ilgi ir tamsiai žali. Geras atsparumas ligoms.
Futura F1: sveika, didelio derlingumo veislė. Auga ir žemesnėje šiltnamio temperatūroje.
produktyvus, sveikas, energingas. Puikiai prisitaiko prie žemesnės šiltnamio temperatūros.
Passandra F1: ištverminga ir ankstyva veislė. Formuoja tamsiai žalius, įiek tiek grublėtus 15–20 cm ilgio vaisius.
Picolino F1: skani, kompaktiška, produktyvi veislė, glotniais sultingais vaisiais.
Diamant F1: ankstyva, derlinga ir atspari ligoms veislė. Duoda gerą derlių net ir vėsiomis vasaromis..
Gunnar F1: skanus ir derlingas.
Partner F1: derlinga, atspari ligoms, tinka atviram gruntui ir šiltnamiui. Tinka konservavimui, rauginimui, salotoms.